Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza


Aktualności dotyczące MDP w OSP Sędziszów.

 • Wycieczka do Kielc

  7 czerwiec 2019r.

 • Dnia siódmego czerwca, czyli w piątek wyjechaliśmy całą grupą MDP na wycieczkę do Kielc. Najpierw odwiedziliśmy Komendę Miejską PSP, gdzie obejrzeliśmy filmy edukacyjne w specjalnej sali ,,Ognik’’ dotyczące pożarów oraz jak skutecznie walczyć z żywiołem którym jest ogień. Później ze wszystkich filmów zostaliśmy przepytani przez strażaka który prowadził zajęcia. Zostało nam zademonstrowane również jak np. pali się piekarnik oraz jak możemy sprawdzić czy za drzwiami jest ogień. Następnie przeszliśmy do garaży ,gdzie stały piękne wozy bojowe , a strażak opowiedział nam jak rozróżniać różne pojazdy i do czego one służą. Koniec prezentacji zakończył zjazd strażaków na rurze. Po wizycie w KM PSP , wszyscy weszliśmy do autokaru gdzie pojechaliśmy do Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, gdzie mogliśmy zobaczyć karetkę od środka oraz obejrzeć jak pracują dyspozytorzy a także dowiedzieć się jak szkodliwe są dopalacze i alkohol i jak ratownicy muszą pomagać ludziom w takich sytuacjach. Na koniec każdy z nas mógł poćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomie przy użyciu nowoczesnego sprzętu.
  Wycieczka była wspaniała, dobrze się bawiliśmy i wiele się nauczyliśmy.
  Dziękujemy Panu Burmistrzowi Wacławowi Szarkowi za wsparcie finansowe naszego wyjazdu oraz wszystkim którzy przyczynili się do tego aby mógł on się odbyć.

  Dh Oskar Wcisło

 • Nowi członkowie MDP

  2 marzec 2019r.

 • Mamy zaszczyt poinformować, że od stycznia tego roku szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej przy naszej jednostce zasiliła spora grupa chętnej młodzieży. Cieszymy się z tego niezmiernie i mamy nadzieję że będą z nami jak najdłużej.

  Dh Damian Kosiński

 • Rajd MDP

  18 wrzesień 2018r.

 • W dniu 09 czerwca br. odbył się I Rajd MDP. Tegorocznym hasłem Rajdu było upamiętnienie dwóch jakże ważnych dat dla Naszej społeczności - 100-lecie OSP Sędziszów oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo żaru jaki płynął z nieba, grupa dzielnie pokonywała trasę (12km) przez piękne tereny Naszej gminy. Na końcu trasy czekała kiełbasa z ogniska oraz niezastąpiony ciemny napój gazowany :) Bardzo serdecznie dziękujmy wszystkim za dzielną postawę podczas wyprawy oraz firmie Puma Jedrzejów jak również Nadleśnictwu Jędrzejów oddz. Wojciechów za pomoc w organizacji rajdu.

 • Konkurs wakacyjny - "Bezpieczne wakacje na wsi 2017"

  18 styczeń 2018r.

 • Wycieczka

  17 wrzesień 2017r.

 • 23 sierpnia pomimo wakacji, budziki członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zadzwoniły wczesnym rankiem. O godzinie 7 wyjechali oni bowiem do Bielska- Białej, gdyż pierwszym punktem wycieczki była firma ,,Szczęśniak”, gdzie produkowane są pojazdy specjalne m.in., dla straży pożarnej. Na miejscu poznali budowę wozu strażackiego od zera a każdy mógł poczuć się prawdziwym strażakiem stawiając czoła wężowi strażackiemu. Po udanej zabawie udali się do głównej bazy GOPRu w Szczyrku. Młodzi strażacy mogli z bliska zobaczyć specjalistyczny sprzęt niezbędny podczas akcji ratowniczych w górach. Znajdowały się tam nie tylko samochody, quady, ale także skutery śnieżne. Baza jest doskonale wyposażona. Ratownik, pełniący ten zawód od ponad 20 lat odpowiedział na każde pytanie. Mówił, że w górach bardzo ważny jest zdrowy rozsądek, bowiem mnóstwo wypadków jest wynikiem nieodpowiedzialności i lekkomyślności ludzi, którzy np. pod wpływem alkoholu lub innych używek udają się na wycieczki. Jak można się domyślić z reguły kończą się one niepowodzeniem. Wracając do domu oczywiście należało wstąpić do McDonald’a , bo czym byłaby wycieczka bez niego. Najedzona i zmęczona drużyna dotarła bezpiecznie do domu.

 • Noc w remizie

  29 czerwca 2017r.

 • W tym roku zapoczątkowalismy mini tradycję która polega na nocowaniu członków MDP w remizie. Podczas pobytu można było skosztować pizzy , grać w lotki, gry planszowe itp. a także odbyły się nocne ćwiczenia musztry. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z pobytu. Niektórzy nawek potrafili spać na stojąco:) . Mamy nadzieję że w przyszłym roku będzie jescze ciekawiej.

  Opiekunowie MDP

 • Zebranie Sprawozdawcze za rok 2016

  12 marca 2017r.

 • Dnia 12 marca 2017 odbyło się zebranie sprawozdawcze za rok 2016. Oprócz spraw bieżących oraz przedstawienia sprawozdań naszej jednostki nastąpiły wspaniałe chwile dla naszych młodych druchów. Pragniemy poinformować że do składu Zarządu OSP Sędziszów dołączyła Nikola Gumul - dowódca MDP Sędziszów, a reszta grupy została odznaczona brązowymi i srebrnymi odznakami MDP. Gratulujemy!!!

  Opiekunowie MDP


 • Po raz kolejny gramy z WOŚP

  15 stycznia 2017r.

 • Wigilia 2016

  18 grudnia 2016r.
 • Pokaz PSP Jędrzejów

  15 października 2016r.

 • Dnia 15 październiak 2016 nasza młodzież uczestniczyła w pokazie sprzętu ratowniczo - gaśniczego w PSP Jędrzejów posterunek Sędziszów.
  Podczas pokazu młodzi druhowie mogli zobaczyć jak działają róznego rodzaju urządzenia ratownicze, jak wyglada dzień zawodowego strażaka a także zadawali pytania prowadzącym pokaz.
  Bardzo dziękujemy strażakom z PSP Jędrzejów za ciekawy wykład. Pragniemy również podziękować Panu Komendantowi Powiatowemu PSP w Jędrzejowie bryg. mgr inż. Pawłowi Jakubowskiemu za umożliwienie pokazu.


  Opiekunowie MDP

 • Koniec wakacji

  2 września 2016r.

 • Dnia 30 sierpnia 2016 roku Nasza młodzież zebrała się po dwóch miesiącach ,,leniuchowania'' na spotkaniu kończącym okres wakacyjny.
  Spotkanie odbyło się wieczorem w remizie, gdzie na młodych druhów czekała pizza i konsola z grami. Między zawodami na konsoli i jedzeniem był czas na wspominanie z wakacji, żarty a także omówienie wstępnych planów na przyszłość. Ruszamy drodzy przyjaciele z pełną parą :)

  Wasi opiekunowie :)

 • Podsumowanie I Gminnnego Dnia Krwiodawstwa

  2 czerwiec 2016r.

 • Dnia 02 czerwca 2016 roku nasza Drużyna wzięła udział w I Gminnych Dniach Krwiodawstwa, których organizatorem był Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek.
  Do zadań naszych podopiecznych należało zaprezentowanie mieszkańcom gminy podstaw udzielania pierwszej pomocy a zwłaszcza jak zachować się odpowiednio przy opatrywaniu różnego rodzaju ran.
  Przez kilka tygodni nasza młodzież przygotowywała się do prezentacji pod okiem ratownika medycznego Pawła Musiała. Po wielu godzinach ćwiczeń nadszedł dzień na który wszyscy czekaliśmy. Przybyli widzowie mogli m.in. zobaczyć jak postępować podczas zadławienia, gdy znajdziemy osobę nieprzytomną a także szereg scenariuszy pokazujących postępowanie w przypadku ran kłutych , wytrzewień czy ran głowy. Ciekawym punktem prezentacji była również symulowana akcja udzielania pomocy osobie z atakiem padaczki.
  Pragniemy jako opiekunowie podziękować naszej MDP za serce i czas włożony w ten dzień, za godziny ćwiczeń i pełen profesjonalizm. Dziękujemy również Pawłowi Musiałowi za przygotowania i pomoc a także organizatorom Gminnych Dni Krwiodawstwa za umożliwienie naszej młodzieży zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności .

  Druh Damian Kosiński

 • Sędziszowska Młodzież – Nowe wyzwanie!

  27 luty 2016r.

 • Był zimny sobotni poranek, podczas gdy większość rówieśników jeszcze spałaOni stawili się na zbiórce by sprostać „Nowemu wyzwaniu, ciekawej przygodzie.” Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wzięła udział w niezwykle ciekawym szkoleniu „Podstawy Ratownictwa Wysokościowego” w Centrum Wspinaczkowym Forteca w Krakowie.To jeden z najnowocześniejszych obiektów gdzie można odbyć szeroki zakres szkoleń, od klasycznej wspinaczki począwszy, poprzez wspinaczkę przemysłową, a na ratownictwie wysokościowym kończąc. I taki właśnie był plan - całodniowa przygoda na wysokościach.

  Nie było łatwo, większość bała się wysokości, o czym świadczyły blade twarze

  i trzęsące się ręce, ale dzięki wykwalifikowanym instruktorom wszyscy podołali zadaniom, jakie przed nimi postawiono.

  Zaczęło się dość niewinnie, każdy musiał nauczyć się jak asekurować swojego partnera z drugiego końca liny. Wymaga to przede wszystkim olbrzymiego zaufania, bo przecież los wspinającego jest wtedy w rękach jego towarzysza. Kiedy wszyscy opanowali techniki asekuracji, trzeba było samemu zbudować tak zwana „Tyrolkę”, czylilinę, po której potem można było zjechać. I tu również liczyła się praca całego zespołu, poza siłą do naciągania liny potrzebna była wiedza o węzłach, jakich trzeba było użyć. Wiedze tą młodzież zdobywała i trenowała podczas zbiórek w strażnicy OSP. Frajda z jazdy, nie z tej ziemi! Emocji i wysiłku sporo więc nadszedł czas na kulinarną niespodziankę czyli 6 x duża pizza i Coca Cola. Potem było już tylko trudniej.
  Ciężki manekin musiał zostać przetransportowany między trzema kolumnami, to było zadanie grupowe. Podczas gdy jedna grupa głowiła się jak tu zbudować bezpieczną drogę z lin, na których można by przeciągnąć manekina druga grupa wysilała się żeby wciągnąć bezpiecznie fantoma na odpowiednią wysokość. Finalnie dzięki podpowiedziom instruktorów udało się. Manekin uratowany! Na koniec jeszcze szkolenie z auto asekuracji podczas zjazdu na linie z dużej wysokości i zasady asekuracji podczas wchodzenia na wysokie obiekty po linie.

  Ręce odmawiały już posłuszeństwa a zmęczone oczy zdawały się mówić, że chyba już nie damy rady. Tak w zarysie wyglądało szkolenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Sędziszów.
  Nie sposób w tym miejscu pominąć, dzięki komuto szkolenie mogło się odbyć. Firma RenMarz Pawłowic, pokryła wszystkie koszty związane z naszym przedsięwzięciem (szkolenie, przejazd, wyżywienie) dzięki temu młodzież szkoliła się bez kosztów własnych. Ludziom o wielkim sercu Serdecznie Dziękujemy!!! Jednocześnie, jako Opiekunowie MDP zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi, mamy ciekawy i nieszablonowy pomysł jak prowadzić MDP, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszej młodzieży. Liczymy jedocześnie na wsparcie naszej działalności zarówno instytucji, firm jak też osób prywatnych.

  Dziękujemy Naszej Młodzieży za odwagę i wyjątkową postawę podczas szkolenia, byliście wspaniali. Jesteście żywym przykładem wielkich wartości.

  Plan szkolenia na 2016 rok zatwierdzony i bardzo napięty a zatem ….Przed nami nowe wyzwania!

  dh. Rafał Dębicki
  dh. Damian Kosiński

 • Wigilia MDP

  20 grudnia 2015r.

 • Szkolenie z zakresu pierwszej pomocy

  11 sierpnia 2015r.

 • Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

  4 lipca 2015r.

 • Dnia 04.07.2015 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziszowie odbyło się ślubowanie członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

  Do uroczystości przystąpiło 19 kandydatów i kandydatek w wieku od 12 do 17 lat. Uroczystość otworzył Prezes OSP Sędziszów Marian Kulasek.

  Po przywitaniu kandydatów, rodziców a także zaproszonych gości m.in. Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Jędrzejowie st. kpt. mgr Tomasza Gila, Burmistrza Sędziszowa Wacława Szarka, przystąpiono do uroczystego odczytania przez Prezesa OSP Sędziszów tekstu ślubowania członków MDP.

  Każdy z członków MDP Sędziszów po ślubowaniu otrzymał legitymację członkowską. Po ceremonii ślubowania zaproszono wszystkich gości na mały poczęstunek zorganizowany przez opiekunów MDP.

  Pragniemy podziękować wszystkim druhom z OSP Sędziszów za pomoc w organizacji tej uroczystości, rodzicom kandydatów za wsparcie swoich pociech w tym dniu oraz wszystkim zaproszonym gościom za przybycie.

  Dh Damian Kosiński
  Dh Rafał Dębicki