Obchody Św. Floariana

Jak co roku w pierwszy Weekend Maja nasi Strażacy Ochotnicy świętowali na Sędziszowskim rynku, oddając tym samym cześć wszystkim tym, którzy poświęcają swój czas dla ratowania innych. Po mszy w kościele św.Piotra i Pawła, na którą tłumnie przybyli zaproszeni goście między innymi Burmistrz Sędziszowa oraz przedstawiciele Samorządu i Urzędu Miejskiego, poczty sztandarowe przemaszerowały pod pomnik pomordowanych żołnierzy AK. Tam sztandarami oddano honor pomordowanym bohaterom. Poczym przy dźwiękach strażackiej orkiestry kompania honorowa i poczty sztandarowe reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne z naszej Gminy przemaszerowały na pobliski rynek gdzie nastąpiło rozformowanie kompani honorowej.

Tegoroczne obchody popularnego Floriana to kolejny krok Ochotniczej Straży Pożarnej w Sędziszowie w stronę własnego rozwoju i łamania stereotypów związanych z tą organizacją. Po raz kolejny Sędziszowscy strażacy udowodnili, że ich misją nie jest tylko gaszenie pożarów i udział w akcjach kryzysowych. Nategorocznych obchodach strażackiego święta znalazło się również miejsce na konkursy dla najmłodszych. Dzieci w wieku do 10 lat miały okazję sprawdzić swoją odwagę spryt, i wiedzę w trzech konkursach, które rozegrały się przy olbrzymim aplauzie ze strony dorosłych.

Nikt się nie spodziewał, że ubranie ciężkich strażackich butów i specjalnego umundurowania wraz z kaskiem a potem bieg do mety przyniesie uczestnikom tak wiele radości a przy tym pójdzie tak sprawnie. Jako nagrody dla tych, którzy zdecydowali się wziąć udział w konkurencji OSP Sędziszów ufundowała pamiątkowe puchary, dyplomy, oraz mały słodki upominek. Radość rodziców była porównywalna z ich dziećmi, dlatego by połączyć te dwa pokłady energii w kolejnym konkursie brali udział również rodzice. Był to sprawdzian wiedzy z zakresu wiedzy pożarniczej oraz wiedzy o OSP Sędziszów, który nie sprawił rodzicom i ich pociechom większych problemów. Tu także na scenie wręczone zostały puchary i dyplomy.

Pozostało już tylko pokazać wszystkim zgromadzonym jak sprytne, szybkie i zwinne są nasze dzieci, zatem ostatnią konkurencją był mini tor przeszkód. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy ukończyli zmagania z bardzo dobrymi czasami, dlatego gdy wręczano puchary i dyplomy publiczność gromko wiwatowała i biła brawa.

W trakcie zabawy tanecznej, do której, jak co roku przygrywał zespół muzyczny, trwały zapisy do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zainteresowanie było dość duże, młodzież w wieku od 12 do 18 lat zarówno z okolic rynku, ale także Skarpy czy Sadów chętnie zadawała pytania, co trzeba zrobić by wstąpić do MDP i przeżyć swoistą przygodę. Sędziszowskie OSP śladem innych straży z całego kraju postanowiło, bowiem utworzyć w swoich szeregach takie drużyny. Jest to wspaniała okazja do integracji młodych ludzi podczas doświadczania nietypowej przygody. Program MDP jest bardzo szeroki począwszy od przygotowań i udziału w zawodach pożarniczych, poprzez różnego rodzaju wyjazdy i szkolenia, na wspólnych spotkaniach przy ognisku kończąc. W trakcie całej imprezy rodzice wraz ze swoimi pociechami mieli możliwość zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w strażackim wozie bojowym, które potem bezpłatnie zostanie doręczone pod wskazany adres.

A to wszystko przy dźwiękach wspaniałej muzyki i zapachu kiełbasek z grilla.
Zapraszamy za rok.

Druh Rafał Dębicki